“Liliowe dziewczyny” autor Martha Hall Kelly

  • Dodano przez
  • Ilość str. 664

Lubisz książki o tematyce wojennej? Jeśli tak to może zechcesz sprawdzić, czy ta pozycja jest dla Ciebie.

Jest rok 1939. Wybucha wojna. Trzy kobiety Caroline, Kasia i Herta muszą się zmierzyć z tym czego się właśnie dowiedziały. Każda z nich mieszka w innym kraju i każda ma inne spojrzenie na to co się właśnie wydarzyło.

Caroline mieszka w Nowym Jorku. Informacja o wybuchu wojny zastała ją podczas przyjęcia w konsulacie gdzie wydawano przyjęcie, za które była odpowiedzialna. Tu poznaje Paula Rodierra, aktora, który w zastępstwie konsula francuskiego wygłasza przemówienie.

Kasia mieszka w Polsce, w Lublinie. Jej tata jest naczelnikiem poczty. Niemcy wkraczają do jej rodzinnego domu tuż po tym jak rodzina zakopała w ogródku wszystkie swoje cenne rzeczy.

Herta mieszka w Niemczech, w Dusseldorfie. Ma 25 lat i prawie ukończyła studia medyczne. Jej ojciec nie godzi się z polityką złego traktowania Żydów, ale matka ochoczo uczestniczy w zakupach rzeczy pozostawionych przez wywożonych Żydów.

Czy los połączy te 3 kobiety? Może będą to miłe okoliczności. Jaki wpływ będzie miało życie każdej z 3 bohaterek na pozostałe?

Początki wojny

Caroline wpędza się w romans z żonatym Paulem, który wyjeżdża do Francji. Kasia zostaje złapana przez Niemców podczas akcji konspiracyjnej grup, w której brała czynny udział. Herta decyduje się na pracę w charakterze lekarza w kurorcie, który okazuje się obozem w Ravensbruck.

Sytuacja staje się coraz gorsza. Kasia musi szybko przystosować się do obozowego życia i jego rzeczywistości. nieco zostaje jej to ułatwione przez mamę, która przez nią też tam trafiła. Helena, matka Kasi, ma wiele talentów, które zaprowadzają ją do pierwszego rewiru obozowego, gdzie pomaga przy chorych. Dzięki temu, że ma taką pracę, ma też dostęp do większej ilości jedzenia, którym dzieli się z Kasią i jej siostrą. Któregoś dnia Kasia trafia na blok operacyjny jako „królik doświadczalny”. Matka nie może jej pomóc.

Wojenne przeżycia

Herta mimo początkowego oporu podejmuje pracę w obozie. Jest nawet szczęśliwa, że pozwolono jej operować, na co nie miała szans przed wojną.

Caroline organizuje zbiórki odzieży i pieniędzy na pomoc francuskim dzieciom i wyczekuje wieści od Paula. W końcu dowiaduje się, że został aresztowany.

W obozie dzieją się straszne rzeczy. Kasia jako „królik doświadczalny” przechodzi niewyobrażalne katusze. Herta przywykła do roli obozowego lekarza i nie przerażają jej już operacje, których się dopuszcza.

Czy wszystkim bohaterkom uda się przetrwać koszmar wojny? Jakie piętno odcisną na nich przeżycia, których doświadczyły? Czy będą umiały żyć w powojennej rzeczywistości?

Powojenna rzeczywistość

Wojna dobiega końca. Obóz zostaje wyzwolony. Kasi udaje się przetrwać tę obozową gehennę. Jest wyniszczona, ale żyje i wraca do rodzinnego Lublina, natomiast Herta musi uciekać, ponieważ w domu rodzinnym nie ma już dla niej miejsca. Caroline odnajduje Paula, który również przeżył pobyt w obozie. Na dokładkę okazuje się, że jego żona także przetrwała wojenne działania. Żona Paula prosi Carolinę o odnalezienie dziecka jej i Paula, które urodziło się tuż przed wywiezieniem jej do obozu.

Czy Carolina odnajdzie dziecko Paula? Może jednak będzie chciała tworzyć swoją przyszłość z nim i nie podejmie próby odnalezienia dziecka, które wiąże go z żoną? Czy Kasia odnajdzie Piotra i czy znajdzie siłę na odbudowanie swojego poobozowego życia? Może będzie jej dane znaleźć ukojenie? Zastanawiające jest też to czy Herta zostanie ukarana za swoje zbrodnie.

Życie po wojnie toczy się dalej. Każda z kobiet przeżywa je na swój sposób, zupełnie inaczej niż te pozostałe. Doznane przeżycia niewątpliwie nie pozostaną bez śladu dla ich dalszego istnienia.  

Jeżeli czytałaś(eś) już tę książkę, proszę podziel się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie miałaś(eś) okazji zapoznać się z jej treścią, liczę na to, że moja opinia Cię do tego zachęci. Czekam na Twoje wrażenia w komentarzu. Czy Twoim zdaniem książka warta jest poświęcenia chwili uwagi? Napisz do mnie 😊

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze