“Gabrynia”autor Ewa Szymańska

  • Dodano przez
  • Ilość str. 300

Dla miłośników sag rodzinnych

„Gabrynia” to druga część sagi „Bo trzeba żyć”. Tytułowa bohaterka jest córką Apoloni poznanej w pierwszej części. Dziewczyna okazała się bardzo bystrym i zdolnym dzieckiem. Chociaż jej owdowiałej matki nie było stać na edukację córki, to znalazł się pewien wujek, który zaproponował, że będzie płacił za naukę dziewczyny. Ten wujek zresztą wkrótce zostaje mężem matki dziewczyny. Gabrysia bardzo chciała okazać wujkowi swoją wdzięczność, wiec ostro zabrała się do nauki. Okazało się, że słabo radzi sobie z matematyką i niemieckim, ale wyjątkowo dobrze z językiem polskim. Dziewczyna ma dar do pisania opowiadań. Nauczycielka, która szybko odkrywa jej umiejętności, umożliwia Gabryni publikację niektórych jej dzieł. Dziewczyna ma też pewne zdolności aktorskie.

Relacje między siostrami

Życie na wsi toczy się swoim rytmem. Matka Gabryni musi bardzo mocno się starać, aby zapewnić utrzymanie ich rodzinie. Nie chce naciągać swojego nowego męża na zbyt wiele, więc sama dwoi się i troi, alby  na wszystkim co możliwe oszczędzać. Siostra Gabrysi Weronika zaczyna uczyć się krawiectwa. Jest bardzo zdolną uczennicą bo czuje do tej pracy pasję. Dziewczyny jednak w miarę dorastania coraz słabiej się dogadują. Pewnego dnia Weronika przyłapała Gabrysię jak ta całowała się z Marianem ich kuzynem. Pocałunek był trochę przypadkowy, ale od tej chwili relacje między siostrami znacznie się pogarszają.

Czy siostry się dogadają? Przecież taki niewinny epizod nie powinien zaważyć na ich stosunkach. Jednak tak się nie dzieje. Ten z pozoru błahy problem staje się zaczątkiem siostrzanej niechęci. Weronika jest bowiem zazdrosna o Gabrysię a Marian jej się podoba. Chcąc dokuczyć siostrze posuwa się za daleko. Za swoją lekkomyślność przyjdzie jej płacić przez całe życie. Gabrysia w miarę szybko otrząsa się po nieprzyjemniej sytuacji z siostrą, ale już nie potrafi traktować jej jak swojej przyjaciółki. Ich stosunki stają się raczej kurtuazyjne.

Wybuch 2 wojny światowej

To, że Gabrysia była pilną uczennicą rekompensuje się tym, że znajduje pracę w bibliotece i pisze artykuły do gazety. Dziewczyna dobrze sobie radzi, a jej matka Apolonia jest z niej bardzo dumna. Do szczęścia Gabrysi brakuje tylko miłości. Może i ona wkrótce nadejdzie.

Tymczasem wybuch druga woja światowa. Jak potoczy się życie tej rodziny? Czy wojenna zawierucha nie rozdzieli ich wszystkich? Może jednak więzi rodzinne okażą się tak silne, że unikną śmierci, obozów, głodu i wszelkich nieszczęść jakie niesie wojna.

Rodzina Gabrysi musiała przejść przez wiele złego w czasie tej wojny. Doświadczyli mnóstwa złego i nie przetrwali wojny w komplecie. Autorka opisuje różne nieszczęścia jakie na nich spadały. Mimo wszystko jakoś udaje się im te ciężkie czasy przetrwać.

Jeżeli czytałaś(eś) już tę książkę, proszę podziel się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie miałaś(eś) okazji zapoznać się z jej treścią, liczę na to, że moja opinia Cię do tego zachęci. Czekam na Twoje wrażenia w komentarzu. Czy Twoim zdaniem książka warta jest poświęcenia chwili uwagi? Napisz do mnie

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze