“Rodzina” autor Ewa Szymańska

  • Dodano przez
  • Ilość str. 349

Dla miłośników sag rodzinnych

Trzecia, ostatnia część sagi “Trzeba żyć”.Wojna się skończyła a bohaterowie trzeciej ostatniej części sagi muszą żyć dalej. Każdy z nich próbuje poukładać sobie swoje życie na miarę możliwości jakie daje im czas, w którym żyją.

Gabrysia pragnie wrócić do pracy bibliotekarki, jednakże nie jest to najlepszy moment na czytanie książek, a tym samym trudno o pracę w zawodzie bibliotekarki. Dziewczyna, przy pomocy przypadkowo spotkanej dawnej szefowej, zaczyna odbudowywać księgozbiór biblioteki, w której kiedyś pracowała. Ma nadzieję, że uda się jej wrócić do dawnego życia.

Siostra Gabrysi Weronika po wojnie ma już gromadkę dzieci. Nadal wraz z mężem i dziećmi żyją z pracy w gospodarstwie rolnym. Jednakże muszą zmagać się z nawiedzającymi ich dom Rosjanami, którzy beztrosko łupią całą wieś.

Apolonia również pozostała w swoim domu na wsi. Nieustannie martwi się o swoich bliskich, a najbardziej o jedynego syna Tadeusza, który walczył na froncie za ojczyznę.

Czytając nachodzą mnie przemyślenia. Jak bardzo przywykliśmy do tego, że mamy wszystko na wyciągnięcie ręki? W sklepach można kupić praktycznie wszystko w nieograniczonych ilościach. Bohaterowie książki żyją w czasach kiedy nie można było kupić tego czego się potrzebowało od tak, natychmiast. Cieszyli się gdy udało im się zdobyć np. herbatę, albo pończochy. Ludziom radość dawały takie drobiazgi jak np. kupno pomarańczy. My mamy dziś wszystkiego w nadmiarze i przez myśl nam nie przejdzie, że mogłoby nam zabraknąć takich podstawowych rzeczy jak herbata. Nie mówiąc już o tym, że mielibyśmy cieszyć się z takiego prezentu. Żyjemy w innych czasach i inne rzeczy sprawiają nam radość. Dobrze jest jednak uświadomić sobie, że mamy wielkie szczęście, że żyjemy tu i teraz.

Powojenne układanie życia od nowa

Gabrysia w końcu zaczyna zarabiać pracując w bibliotece, gdyż Włodarze znaleźli jakieś pieniądze na krzewienie kultury. Dziewczyna otrzymuje bardzo skromne wynagrodzenie, ale pomału zaczyna układać sobie życie. W chwili gdy już prawie straciła nadzieję udaje się jej też odnaleźć miłość. Życie w powojennej Polsce niesie dla niej szereg niespodziane, nie zawsze miłych. Autorka opisuje jak tworzyła się prywatyzacja i jak utrudniano życie zwykłym obywatelom, którzy chcieli prowadzić własne firmy.

Gabrysia w końcu stworzyła sobie swój dom i swoją rodzinę. Doczekała się nawet dziecka, ale nie omijały jej różnego rodzaju perypetie jakich dostarczało jej życie w tworzącym się, powojennym państwie. Na podstawie tych przeżyć można sobie wyrobić pogląd o tym co się wówczas działo, jak żyło się Polakom i jak było to inne życie w porównaniu z obecnym. Trudno uwierzyć, że taka długa była droga do obecnego stanu.

Kim jest Ewa?

Autorka sporo uwagi poświęca też dziecku Gabryni. Ewa to bardzo absorbująca osoba. Jest wyjątkowo uparta, a w związku z tym przydarza się jej mnóstwo przygód, które nie zawsze podobają się rodzicom. Mimo tego, że Gabrysia nie ma innych dzieci poza Ewą, to ta dostarcza im tyle wrażeń, że trudno sobie to przyswoić. Opisy jej przygód czyta się z przyjemnością, a nawet z rozbawieniem.

Autorka doskonale oddaje realia powojennej Polski. Na przykładzie rodziny Gabrysi opowiada o tym co się działo wówczas w kraju, jak skomplikowane życie wiódł każdy Polak. Podstawowe potrzeby urastały do rangi rzeczy nie do zdobycia. Cała sagę przeczytałam z dużą przyjemnością. Autorka opisała całkiem spory okres z dziejów Polski. Mimo tego, że w książce jest bardzo mało dialogów to czytało mi się ją bardzo dobrze, tak jakby jakaś bliska osoba opowiadała mi historię swojego życia.

Jeżeli czytałaś(eś) już tę książkę, proszę podziel się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie miałaś(eś) okazji zapoznać się z jej treścią, liczę na to, że moja opinia Cię do tego zachęci. Czekam na Twoje wrażenia w komentarzu. Czy Twoim zdaniem książka warta jest poświęcenia chwili uwagi? Napisz do mnie

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze