“Podróż do Carcassonne” tom.II autor Agnieszka Janiszewska

  • Dodano przez
  • Ilość str. 212

Druga część tej powieści zaczyna się w chwili kiedy Iwona córka Natalii wyszła nieoczekiwanie za mąż. Jej wybranek to kolega ze studiów, który jej to małżeństwo  zaproponował chcąc jej pomóc uciec od matki.  Iwona studiowała w tajemnicy przed wszystkimi, nawet przed własną matką.Dziewczyna opuszcza matkę będąc z nią z złych relacjach nie przedstawiając jej nawet swojego narzeczonego. Wraz z mężem i jego ojcem zamieszkuje w Warszawie.

Mam wrażenie, że autorka napisała jedną powieść, po czym zdecydowała się ją podzielić na dwie części z tylko sobie znanych powodów. Jest to powiem bardzo spójne przejście z jednej do drugiej części bez jakichkolwiek odniesień w części drugiej do tego co było w części pierwszej. Taki sposób kontynuacji opowieści o życiu tej rodziny, jak najbardziej mi odpowiada. Czytam je jedną po drugiej, bez przerwy więc nie są mi potrzebne odniesienia do pierwszej części, które przypominałoby  o tym co się już wydarzyło. Jednakże tym samym nie widzę możliwości, żeby przeczytać wyłącznie drugi tom, bo wówczas historia nie będzie miała początku.

Konsekwencje trudnych wyborów

Choć do małżeństwa Iwony doszło raptownie, bo była to jej spontaniczna decyzja to związek układa się nadspodziewanie dobrze. Mimo wszystko Iwonę dręczą wyrzuty sumienia, gdyż pozostawiła matkę samą sobie. Ma jednak w sobie zbyt dużo żalu do niej, aby wyciągnąć do niej rękę. Pewnego dnia dostaje list od matki i decyduje się do niej pojechać. Okazuje się, że wizyta nie była krótka. Natalia jest bowiem śmiertelnie chora. Zdaje sobie z tego sprawę i chce naprawić relacje z córką a także przekazać list od ciotki, która jest siostrą jej dziadka Rafała. Kobieta jako jedyna w jego rodzinie wiedziała o jej istnieniu. Matka zdradza jej też pewną tajemnice wynikającą z jej relacji z dziadkiem Rafałem. Iwona nie może już wrócić do Warszawy. Jej mąż nie dociera też do niej do Krakowa, gdyż w Warszawie wybucha powstanie. Iwona jest skazana sama na siebie, nie ma wsparcia od nikogo bliskiego. Życie pisze jednak swoje scenariusze i największe niespodzianki.

Nic nic się nie dzieje bez przyczyny

Czy Iwonie uda się mimo wszystko poznać swojego ojca i brata? Czy odmieni się jej powojenna rzeczywistość? Czy znajdzie partnera do dalszego życia? Czy to czego dowiedziała się o matce i dziadku nie popsuje jej wspomnień o życiu z matką? Autorka daje odpowiedzi na te wszystkie pytania. Opisuje taką przyjemną w odbiorze relację z życia Iwony i jej matki. Książkę czyta mi się z takim wewnętrznym spokojem, chociaż opowiada o trudnych chwilach bohaterów. Z czystym sumieniem mogę ją polecić tym, którzy lubią historie o ludziach i ich „poplątanym” życiu, gdyż tak jak autorka powieści, uważam, że nic się nie dzieje bez przyczyny. Zawsze na swojej drodze spotykamy  tych, dla których zetknięcie z nami nie pozostaje bez znaczenia i odwrotnie zetknięcie z nimi nie pozostaje bez znaczenia dla nas.   

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze