“Obca” autor Lucyna Olejniczak

  • Dodano przez
  • Ilość str. 716

Tym razem sięgnęłam po dwuczęściową sagę autorki, którą już znam i bardzo lubię. Po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów wiem, że się nie zawiodę. To powieść z gatunku tych , które uwielbiam. Wartka akcja, stron ubywa błyskawicznie (mimo tego, że książka ma ich aż 716). Akcja powieści rozpoczyna się na początku dziewiętnastego wieku. Na ziemiach polskich dochodzi do wybuchu epidemii cholery. Pewna młoda kobieta o imieniu Agnieszka znalazła się w centrum zarazy. Dziewczyna pracowała we dworze pewnej majętnej rodziny. Nie znalazła się tam przypadkiem. Trafiła do tego miejsca, gdyż spodobała się młodemu właścicielowi dworu. Jego intencje jednak nie były dobre. Wkrótce zgwałcił Agnieszkę, po czym dziewczyna została wyrzucona z pracy. Zmuszona okolicznościami kobieta wraca do męża. Nie mówi mu jednak o tym co się stało. Po wybuchu cholery jej mąż umiera a ciężarna Agnieszka musi szukać ratunku poza swoją wsią. Agnieszka przypuszcza, że ojcem jej dziecka jest dziedzic, który ją wcześniej zgwałcił. Czy tak jest w istocie? Może to jednak dziecko jej męża?

Magda

Młoda kobieta po różnych perypetiach trafia do zakonnic, które zdecydowały się jej pomóc. Na świat przychodzi  Magda. Dziecko jest bardzo niepokorne i ciągle pakuje się w jakieś tarapaty. Do czego to doprowadzi? Mała Magda jest bardzo inteligentna, wiedzę nabytą w szkółce zakonnic, chłonie bez trudności a nawet jest najlepszą uczennicą. Mimo tego jej charakter jest tak krnąbrny, że musi ją to doprowadzić do jakichś dużych problemów. Dziewczynka próbowała ucieczki z zakonu, gdyż czuje, że życie w takim miejscu nie jest dla niej. Czy Magda zrealizuje swoje plany? Gdzie zaprowadzi ją jej trudny charakter? Kim się stanie?

Książkę czyta mi się bardzo dobrze, gdyż jest ciekawie i lekko napisana. Wszystkie miłośniczki tego rodzaju historii z pewnością szybko ja pochłoną i będą oczekiwać więcej.

Magda dorasta a tym samym jej spojrzenie na świat również zmienia się zasadniczo. Życie zakonne przestaje jej wystarczać. Dziewczyna czuje się tu nie na miejscu, chce poznać życie poza murami zakonu. Przełożona zakonu pomaga jej w realizacji marzeń. Dziewczyna trafia do Krakowa a tam czaka na nią szereg przygód. Szybko wciąga się w nowe życie i czuje się tu świetnie. Jednakże nie wszystko toczy się po jej myśli. Wkrótce dochodzi do nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, który wytrąca Magdę z równowagi. Dziewczyna traci grunt pod nogami i już nie wie gdzie jest jej miejsce i co chce w życiu robić. Potrzebuje nabrać dystansu do życia, żeby podjąć decyzje co chce robić dalej. 

Kobiece rozterki

Historia Magdy bardzo się komplikuje. Dziewczyna niby wie czego chce, ale gubi się wobec trudności jakie napotyka. Na szczęście ma wsparcie w matce, przełożonej zakonu i jej bracie, u którego mieszka w Krakowie.  Podoba mi się jak autorka daje się rozwinąć tej młodej dziewczynie z charakterem, ale bez pieniędzy. Magda mimo młodego wieku jest mądrą dziewczyną, która potrafi odnaleźć się w czasach w jakich przyszło jej żyć. Dziewczyna to typ buntowniczki, ale ma w sobie sporą dawkę sprytu, która pozwala jej funkcjonować w świecie rządzonym przez mężczyzn. Lubię książki gdzie akcja dzieje się w minionych wiekach, w których kobiety walczą o swoje prawo do możliwości pracy, zarabiania i decydowania o sobie. Jak jest to ubrane w jakąś ładną historię to tym przyjemniej mi się taką powieść czyta. Ta książka właśnie taka jest. Czyta się ją lekko, z przyjemnością, ale  pokazuje też, że nie wszystko co dotyczy kobiet było kiedyś takie oczywiste jak jest teraz.

Pierwszą część sagi pochłonęłam dość szybko i cieszę się bardzo, że będę mogła jeszcze wrócić do życia Magdy w kolejne części sagi „Apteka Pod Złotym Moździerzem”.

Jeżeli czytałaś(eś) już tę książkę, proszę podziel się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie miałaś(eś) okazji zapoznać się z jej treścią, liczę na to, że moja opinia Cię do tego zachęci. Czekam na Twoje wrażenia w komentarzu. Czy Twoim zdaniem książka warta jest poświęcenia chwili uwagi? Napisz do mnie

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze