“Łączniczki z Paryża” autor Pam Jenoff

  • Dodano przez
  • Ilość str. 447

Zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia 3 młodych kobiet. Grace Mieszka w Nowym Jorku. Jej opowieść zaczyna się w 1946r. Jest już po wojnie i kobieta musi ułożyć swoje życie. Grace straciła męża na wojnie, nie ma dzieci. Ma za to dużo czasu, który chce zagospodarować. Z dużym zaangażowaniem oddaje się pracy i pomaganiu innym. Pewnego dnia w niespodziewanych okolicznościach Grace znalazła się na dworcu kolejowym, gdzie natyka się na pozostawioną bez opieki walizkę. Otwiera ją i znajduje w niej zdjęcia kilku kobiet. Zabiera je ze sobą.

Angielskie agentki

Historia Eleanor zaczyna się w Londynie w 1943r. Kobieta w przedziwnych okolicznościach zaczyna zajmować się poszukiwaniem innych kobiet, które mają stać się angielskimi agentkami w Paryżu. Eleanor udaje się przeforsować ten pomysł jej szefowi, ale w świecie mężczyzn nie spotyka się on z aprobatą. Mimo wszystko Eleanor zostaje wyznaczona do organizacji tego trudnego przedsięwzięcia.

Opowieść o losach Marie rozpoczyna się w Londynie w 1944r. Kobieta dostaje propozycję pracy w charakterze tajnej agentki, jednakże ma duży dylemat z kwestii podjęcia decyzji, gdyż ma małą córkę, którą wychowuje sama. Dziewczynka przebywa u krewnych na wsi, gdzie Marie odwiedza ją w weekendy. Jeśli podejmie się zadania to kontakt z dzieckiem będzie bardzo utrudniony. Jednakże perspektywa zarobków jest bardzo kusząca.

Opowieści o losach tych 3 kobiet przeplatają się tworząc bardzo interesującą i spójną całość. Autorka opowiada o tym jak wytrwałe i silne są kobiety, kiedy wyznaczą sobie cel, do którego dążą. Fakt, że musiały udowadniać mężczyznom to, że potrafią wykonywać powierzone zadania nie gorzej od nich, a niekiedy nawet lepiej, sprawia, że stają się dumne i znają swoją wartość. Wiele współczesnych kobiet mogłoby uczyć się od nich niezłomności charakteru. Wszystkie 3 bohaterki mają cechy niezwykłego uporu w dążeniu do tego co uważają za słuszne. To, że żyły w czasach wojny i chciały pomóc w odzyskaniu wolności sprawiło, że musiały podejmować się niespotykanie trudnych zadań.

Perspektywy spojrzenia na wojnę

Książka jest bardzo ciekawa, a fakt, że została zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami, sprawia, że czyta się ją z jeszcze większym zainteresowaniem. Daje bowiem czytelnikowi możliwość spojrzenia na wojnę z jeszcze innej perspektywy. Książka pobudziła moją wyobraźnię. Jest w niej też wiele fikcji literackiej, ale fakt, że kobiety były tajnymi agentkami, obsługiwały radiostacje i wspierały mężczyzn w walce z okupantem, pozostaje niewątpliwy. Trudno sobie wyobrazić co myślała kobieta, która pozostawiała małe dziecko u rodziny i decydowała się na wyjazd nie mając pewności, że uda się jej wrócić.

Autorka zakończyła powieść w sposób, który mnie zaskoczył, ale i pokazał, że nie wszystkie działania rządzących miały dobre intencje. Niekiedy poświęca się dobro jednych nad innych. Czy takie postępowanie jest właściwe? Trzeba przeczytać książkę i wyrobić sobie swoją opinię na ten temat. Ja mam mieszane uczucia. Nigdy nie chciałabym decydować w takich kwestiach. Tego akurat jestem pewna. Książkę polecam, gdyż pochłonęła mnie bardziej niż się tego na początku spodziewałam. Historie 3 bohaterek opowiedziane są tak, że nie można się nudzić.

Jeżeli czytałaś(eś) już tę książkę, proszę podziel się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie miałaś(eś) okazji zapoznać się z jej treścią, liczę na to, że moja opinia Cię do tego zachęci. Czekam na Twoje wrażenia w komentarzu. Czy Twoim zdaniem książka warta jest poświęcenia chwili uwagi? Napisz do mnie

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze