“Sekret Elizy” autor Dominik W.Tinger

  • Dodano przez
  • Ilość str. 317

Co doprowadziło Elizę do świadczenia usług seksualnych w obozie koncentracyjnym? Opowieść zaczyna się od wizyty Anny w Jerozolimie. Anna to wiekowa Niemka, która przyjechała do Jerozolimy szukać pomocy dla swego oskarżonego o zbrodnie nazistowskie syna. Eliza to młoda kobieta w żyłach, której płynie żydowska krew. Dziewczyna doświadczyła wiele złego i to od najmłodszych lat. Matka pozwalała wykorzystywać ją seksualnie. To sprawiło, że Eliza wyrosła na kobietę bez skrupułów, gotową na wiele w imię wygodnego życia. Historie z dzieciństwa i wczesnej młodości dziewczyny mogłyby byś życiorysem co najmniej kilku kobiet. Eliza stała się bardzo sprytna w wykorzystywaniu mężczyzn. Niestety, ale jej sposób na życie zawiódł i dziewczyna trafia do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Tu rozpoczyna się jej gehenna.

Obozowa codzienność

Jaki sposób na przetrwanie w obozie znajdzie młoda kobieta? Czy to jak dotychczas żyła pomoże jej przetrwać w obozie? Może Eliza widziała i doświadczyła w życiu już na tyle dużo, że nie zadziwi jej obozowe życie.

Niestety, ale chyba żadne przeżycia i wyciągnięte z nich wnioski nie są w stanie uodpornić na to co Eliza zobaczyła w obozowej codzienności. Walka o przetrwanie każdego kolejnego dnia jest nieporównywalna z niczym innym. To czego świadkiem staje się ta młoda, piękna kobieta sprawia, że jej i tak już zaburzone spojrzenie na świat, staje się jeszcze dziwniejsze. Chęć przetrwania jest na tyle ogromna, że Eliza gotowa jest na wszystko.

Czy decyzje jakie podjęła okażą się słuszne? Może obozowe warunki okażą się jednak na tyle trudne, że dziewczyna nie podoła w realizacji swojego planu. Jest przecież wyczerpana ciężką pracą i brakiem jedzenia.

Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać to do czego zdolny jest człowiek. Odrobina władzy czyni z ludzi potwory. U niektórych ludzi uwalnia się w takich chwilach chęć pokazania innym jacy są wszechmogący. Myślę, że nigdy tak do końca tego nie zrozumiem. Z kolei ci ciemiężeni gotowi są na wszystko w imię przetrwania. To też jest niesamowicie trudne do ogarnięcia umysłem, ale jakoś takie nieco bardziej zrozumiałe. Człowiek jest w stanie bardzo dużo znieść mając nadzieję na przetrwanie.

Praca w domu publicznym

Eliza decyduje się na pracę w domu publicznym w obozie. Wciąga w ten proceder także inną, zaprzyjaźnioną więźniarkę. Kobiety prezentują dwie skrajnie inne osobowości. Czy uda im się przetrwać w tej sytuacji? Każda przezywa to inaczej, ale obu jest ciężko. Niepojęte jest też to, że mimo tych okoliczności, w których znalazły się zarówno kobiety jak i mężczyźni, to chęć przeżycia jeszcze jednego dnia  w jakiś, na miarę możliwości miły sposób, jest na tyle ogromna, że zarówno jedni jak i drudzy są gotowi na niesamowicie wiele.

Książka porusza tematykę wojny i obozu koncentracyjnego w sposób jakiego się nie spodziewałam. Po jej przeczytaniu jeszcze długo o niej myślałam. Tajemnica ludzkiego myślenia jest przeogromna a dopiero okoliczności jakie niesie życie ujawniają to czego tak naprawdę człowiek jest zdolny. Dziś w momencie kiedy jestem wolną osobą, nikt mnie więzi, nie straszy, nie zmusza do pracy ponad siły za przysłowiową miskę ryżu, trudno mi sobie wyobrazić, że można dla jedzenia, chęci dożycia następnego dnia robić jakieś makabryczne rzeczy, ale gdybym znalazła się w takich okolicznościach to jakie decyzje bym podjęła? Takie pytanie zadałam sobie po przeczytaniu tej książki. Czy umiem na nie odpowiedzieć? Myślę, że chyba nie. Może mi się tylko wydawać, że zrobiłabym tak czy inaczej. Pewność miałabym dopiero w momencie działania.

0 0 Głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze