“Zany szum morza” autor Magdalena Majcher

  • Dodano przez
  • Ilość str. 399"Znany szum morza" autor
Magdalena Majcher Znany szum morza

To ostatnia część 3 tomowej sagi o losach kobiet z rodziny Zielczyńskich. Jakoś tak się w tej rodzinie układało życie kobietom, że nie można powiedzieć, iż było szczęśliwe. Wręcz odwrotnie, jak gdyby wisiała nad nimi jakaś klątwa. Mimo wszystko każda z tych kobiet ma bardzo silną osobowość i świetnie radzi sobie z przeciwnościami życia.

Czy i tym razem tak będzie? Czy kolejne pokolenie w postaci Jagody będzie miało równie skomplikowane życie jak jej matka i babka? Może tym razem los będzie nieco bardziej łaskawy.

Kim jest Jagoda?

Bohaterką ostatniej części jest Jagoda. Dziewczyna zna historię swojej matki i babki więc ma poczucie tego, że kobiety w tej rodzinie są samotne i muszą radzić sobie ze wszystkim same. Wie także o tym, że całkiem dobrze im to wychodzi. Zakłada jednak, że jej życie będzie inne. Spotyka się z pewnym chłopakiem o imieniu Tomasz i wiąże z nim swoje plany na przyszłość. Tomek rozpoczął studia w Szczecinie i jest to zaczątkiem problemów ich związku, gdyż Jagoda nie planuje opuszczenia rodzinnego miasta. Chce podjąć studia w pobliskim Koszalinie. Para spotyka się coraz rzadziej. Jagoda uwielbia historię i taki właśnie kierunek chciałaby studiować. Jej marzeniem jest napisanie książki o starszych osobach z Kresów, aby ich historia nie poszła w zapomnienie. Z wielką ochotą słucha opowieści swojej babci.

Autorka wplata w historię Jagody przemiany ustrojowe, które dotyczyły ówczesnej Polski. Mówi np. o tym jak Polska przystąpiła do NATO czy też jak przeprowadzono reformę administracyjną kraju. Opowiada o tym jakie wrażenie robiły te zmiany na Polakach. O czym myśleli i jak im się te zmiany podobały.

Jagoda i Tomek

 Czy Jagoda podzieli los matki i babki i również nie będzie miała szczęścia do mężczyzn? Czy jej związek z Tomkiem przetrwa rozłąkę? Czy może jednak dziewczyna zdecyduje się przerwać złą passę i przeniesie się do Szczecina, aby być bliżej chłopaka? Czy Jagoda napisze książkę o losach ludzi opuszczających Kresy?

Jagoda myśli, że przerwie rodzinnego pecha, ale jej chłopak wyjeżdża za granicę. Dziewczyna nie ma wielkich pragnień. Chce wieść spokojne życie w Ustroniu. Czuje, że jest to jej miejsce na ziemi. Tu czuje się u siebie i nie ciągnie jej do dużego miasta. Tymczasem  umiera jej ojciec. Jagoda doskonale pamięta jak traktował jej matkę. Mimo wszystko jego śmierć nie pozostaje jej obojętna. Coraz trudniej żyje się też babci Marcjannie. Stopniowo traci pamięć. Jagoda kończy studia i podejmuje pracę w Urzędzie Gminy. Nie narzeka na swoje życie, ale szczęścia do mężczyzn nie ma. Pewnego dnia do Ustronia wraca Tomek. Przypadkowo spotykają się i coś między nimi znowu iskrzy.

Czy tym razem odnajdą do siebie drogę? Czy uda im się stworzyć rodzinę? Czy rodzinna klątwa jednak zwycięży? Jagoda jest w ciąży. Czy urodzi dziewczynkę, która będzie nosić rodzinne brzemię? Tomek ma nadzieję, że zostanie ojcem syna, ale czy tak się stanie? Czy Jagoda i Tomek pobiorą się?

Siła kobiecości

Jagoda urodziła syna. Należałoby spodziewać się, że rodzinna klątwa została unicestwiona. Tak się jednak nie stało.

Życie tych kobiet pokazuje, w moim odczuciu, nie tylko ich nieszczęśliwe losy. Całym swoim istnieniem, tym co robiły, jakie decyzje podejmowały, pokazały ogromną siłę osobowości, którą posiadały. Każda z nich inna, ale niezłomna, walcząca o siebie i swoją rodzinę. Zapominały w tej walce z przeciwnościami o sobie, stawiając dobro dzieci na pierwszym miejscu. Życie je nie rozpieszczało, a one walczyły i były w tej walce niepokonane. Potrafiły stworzyć swoim dzieciom dobry dom. Dom do którego te zawsze z wielką ochotą wracały. Nie zawsze było to proste i jednoznaczne, ale się udawało. Niekiedy dopiero po latach, ale mimo wszystko osiągały to czego pragnęły. Książka pokazuje siłę kobiet, to jak wiele potrafią znieść dla dobra swoich bliskich. Sagę polecam tym kobietom, które wątpią w swoją sprawczą moc. Wszystko w życiu można. Trzeba tylko mieć pewność, że się chce właśnie tego a nie czegoś innego. Popełnia się, po drodze różne błędy, ale jak się zna już swój cel to się go osiąga wbrew wszystkiemu.

Jeżeli czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi odczuciami w komentarzu. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może moja opinia Was do tego zachęci. Czekam na Wasze opinie w komentarzu.

5 1 Zagłosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze